Mesterséges radioaktivitás


Készítette : Porkoláb Tamás

 

 

Mesterséges magátalakítás

Mesterséges radioaktivitás

 


 

 

Mesterséges magátalakítás

  Ha atommagokat elemi részecskékkel bombázunk, új magok jöhetnek létre, vagyis az atommag mesterséges úton átalakítható. Az első eredményt ezen a téren Rutherford érte el, aki ködkamrában lévő nitrogént bombázott részecskékkel. Így egy oxigén izotóp és egy proton keletkezett (tehát protonforrást hozott létre):

   részecskékkel való bombázás eredményeként neutronforráshoz juthatunk:

   Protonok segítségével -sugárzást hozhatunk létre:

   Deuteronok segítségével is végezhető magátalakítás:

  Neutronokat is használhatunk magátalakításra:

  vagy  

   Nagy energiájú elektronokkal:

 


 

Mesterséges radioaktivitás

  A magátalakításoknál keletkező magok gyakran nem stabilak. A bombázott mag először befogja a bombázó részecskét, radioaktív izotóppá válik, majd radioaktív bomlás során egy másik elemmé alakul át. Ilyen magátalakítás során fedezték fel a neutront is. Az ilyen mesterséges közbeavatkozás során létrejövő radioaktív sugárzás jelenségét nevezik mesterséges radioaktivitásnak.

  A mesterséges radioaktivitást Irene és Frederic Joliot-Curie fedezte fel 1934-ben alumínium részecskékkel való bombázásakor:

  A mesterséges radioaktív anyagok -sugárzást soha nem bocsátanak ki, csak -sugárzást (ez lehet elektron és pozitron is). Pozitronsugárzáskor megfigyelhető egy ezt kísérő -sugárzás is, ami egy elektron-pozitron pár megsemmisülésekor jön létre. Előfordulhat az is, hogy a K-héj egyik elektronját a mag befogja (K-befogás), a K-héjon keletkező üres helyet egy külső elektron betölti, s így az atom egy röntgenfotont bocsát ki. Az ilyen magokat K-sugárzóknak hívjuk.

 


Főoldal   Tartalom   Kronológia    Fizikusok   Nobel-díjasok   Tárgymutató   Bibliográfia   Linkek   Vissza