A kvantumszámok


Készítette : Porkoláb Tamás

 

 

  A hidrogén színképének elemzése során azt tapasztalták, hogy az nem határozottan elkülönülő vonalakból áll, hanem a kép "elmosódott". Ennek oka, hogy egy adott főkvantumszámú pályához nem csak egy színképvonal tartozik. Sommerfeld 1915-ben ezért kiegészítette a Bohr-féle modellt azzal, hogy az elektronok nem csak körpályán keringhetnek a mag körül, hanem - akár a bolygók - ellipszispályákon is.

  Az n főkvantumszámú elektron 1 körpályán és n-1 ellipszispályán keringhet. Ezek energiái igen közeliek egymáshoz, ezért látszottak az színképvonalak "elmosódottnak". Az egyes ellipszispályákat egy ú.n. mellékkvantumszámmal jellemezhetjük. Ennek jele: l. A körhöz l=0 érték tartozik, az ellipszisekhez pedig az 1 és n-1 közé eső egész számok.

  A hidrogén atomot külső mágneses térbe helyezve, új színképvonalak jelentek meg a spektrumában. Kiderült, hogy a régiek "felhasadásáról" van szó. Egy adott mellékkvantumszámú elektron ellipszispályája különböző térbeli irányítottságú lehet. Ezekhez pedig különböző energianívók tartoznak. Ezért "hasadtak fel" a színképvonalak (Zeeman-effektus). Az adott mellékkvantumszámhoz tartozó különböző állapotokat a mágneses kvantumszámmal különböztetjük meg. Jele: m. Értékei: m=-l, -l+1, ...-1, 0, 1, ...l-1, l. Jelentése: az elektronok impulzusmomentumának egy kitüntetett irányra való vetülete.

 

A Zeeman-effektus

 

  A további vizsgálatok során kiderült, hogy az azonos mágneses kvantumszámú színképvonalak dublett szerkezetűek, vagyis két közel azonos energiájú elektron sugározza ki őket. 1925-ben Goudsmit és Uhlenbeck ötlete volt, hogy bevezessenek egy újabb kvantumszámot, aminek segítségével értelmezhető a dublett szerkezet. Ezt spinkvantumszámnak nevezték el. Jele: s. Lehetséges értékei: .

 

Kvantumszám

"Jelentése"

Értékei

  n: főkvantumszám

körpálya sorszáma

n = 1, 2, 3, 4, ...

  l: mellékkvantumszám

ellipszispályák száma

l = 0, 1, 2, 3, ..., n-1

  m: mágneses kvantumszám

pályasík térbeli helyzete

m = -l, ...-1, 0, 1, 2, ..., l

  s: spinkvantumszám

forgás iránya

s =

 

    Az n = 1 főkvantumszámú elektronok enertgiapályáit K-héjnak nevezik, az n = 2 -höz tartozókat L-héjnak, az n = 3 -hoz tartozó héjat M-nek stb.

    Az azonos mellékkvantumszámú állapotokat alhéjaknak nevezik. Ezeket betűkkel is szokás jelölni: az l = 0, 1, 2, 3 számoknak rendre a s, p, d, f betűk felenek meg (s: sharp, p: principal, d. diffuse, f: fundamental).

    Pauli fedezte fel 1925-ben, hogy egy atomon belül nem fordulhat elő két olyan elektron, amelyeknek mind a négy kvantumszáma megegyezik. Ebből kifolyólag a K-héjon legfeljebb 2 elektron tartózkodhat, az L-héjon maximum 8, az M-héjon legfeljebb 18, az N-héjon maximum 32 stb, tehát egy adott n főkvantumszámú héjon legfeljebb 2n2.

 

 

    A többelektronos atomok illetve a molekulák bonyolultabb elektronszerkezettel bírnak a kvantumszámok tekintetében. Elektronjaik energiaszintjei jóval differenciáltabbak.

 


Főoldal   Tartalom   Kronológia    Fizikusok   Nobel-díjasok   Tárgymutató   Bibliográfia   Linkek   Vissza